Çocuk Endokrinolojisi Nedir? Nelerle ilgilenir ?

Kısaca Endokrinoloji Hormon bilimi manasına gelir. Çocuktaki Hormonal bozukluklarla ilgilenen Çocuk Endokrinolojisi doğumun ilk gününden 18 yaşına kadar olan yenidoğan, bebek, çocuk ve ergenlerin temel normal gelişimlerini ve hormonal hastalıkları inceleyen bilim dalının adıdır.

Çocuk endokrin sadece hastalıkları değil, çocuklardaki sağlıklı büyümeyi, ergenliğe girmeyi ve üreme fonksiyonlarının kazanılmasını da kapsar Vücutta hormon üreten az sayıda bez vardır. Bunlar hipofiz, tiroid, paratiroid, pankreas, adrenal bez, erkek yumurtası (Testis) ve kadın yumurtası (Over)

Hipofiz bezinden ergenlik hormonları uyaranları olan FSH ve LH, adrenal bez hormonları uyaranı olan ACTH, tiroid hormonları uyaranı TSH, su konsantrasyonu için ADH, süt salgılanmasını ayarlayan Prolaktin ve Büyüme hormonu salgılanır

Tiroid bezinden vücüdun metabolizma hızını düzenleyen T3, T4 Paratiroid bezinden de kalsiyum fosfor dengesini sağlayan Paratiroid hormon Pankreas bezinden şeker dengesini sağlayan İnsulin ve Glukagon Böbreküstü bezi (Adrenal bezden) vücüdun streste ayakta durmasını sağlayan kortizol, su dengesini sağlayan aldesteron ve az miktarda Testosteron Kadın yumurtasından (Over) kadınlık hormonu Östrojen ve Erkek yumurtasından (Testis) erkeklik hormonu Testosteron salgılanır

Hormonlar değişik salgı bezlerinden dolaşıma salınan, vücudumuzun dengeli çalışmasında çok önemli olan kimyasal maddelerdir. Hormonlar organizmanın birçok fonksiyonunun doğru çalışması ve gelişmesi için çok önemlidir. Örneğin bir çocuğun normal büyümesi ve ergenliğe girmesi hormonlarla ilişkilidir. Vücudun normal gelişimi tek bir hormondan ziyade pek çok hormonun sorumlu olduğu karmaşık bir durumdur. . Bu nedenle Çocukların muhtemel hormonal problemleri bir Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı tarafından takip edilmesi gerekmektedir.

Çocuk Endokrinolojinin Başlıca İlgi Alanları

Büyüme Gelişme ile İlgili Hastalıklar

Şeker Dengesi ile İlgili Hastalıklar

Tiroid ile İlgili Hastalıklar

Ergenlik ile İlgili Hastalıklar

Cinsel Gelişim İle İlgili Hastalıklar

Böbreküstü Bezi Hastalıkları

Kemik ve Kalsiyum Hastalıkları

Su dengesi ile ilgili Diyabetes İnsiputustur.

Bir Endokrin Kliniğinde olmazsa olmazları: Çocuk Endokrin Doktoru, Diyabet Hemşiresi ve Diyetisyendir.

Doçent Doktor Avni Kaya Çocuk Endokrin Uzmanı olarak Kliniğimizde bu hastalıkların genel olarak tanı ve tedavilerini yürütmektedir.

Ekibimiz: