Ergenlik

Fiziksel, cinsel ve ruhsal açıdan gelişme ve olgunlaşmanın meydana geldiği, cinsel olgunlaşma ve üreme yeteneğinin kazanıldığı çocukluktan erişkinliğe geçiş dönemidir.Bu dönemde salgılanan hormonların etkisiyle, hızlı boy ve kilo artışı, vücut oranlarında değişiklikler ile birlikte cinsiyet özellikleri ortaya çıkar.Tüm bu nedenlerden dolayı çocuklarda ergenlik döneminin izlenmesi çok önemlidir.,

Ergenlik Genel Olarak Ne Zaman Başlar?
Kızlarda 9-10,erkeklerde 11-12 yaş civarında başlar.
Çevresel, yapısal ve kalıtsal etkenlere bağlı olarak; her çocukta farklı şekilde başlayıp farklı şekilde seyredebilir.

Ergenlik Bulguları Nelerdir?
-Kızlar;Meme gelişimi ve/veya pubik kıllanma
-Erkekler; Testislerde büyüme

Ne Zaman Erken Ergenlik?
Kız çocuklarında;8 yaşından önce ergenlik belirtilerinin başlaması, 10 yaşından önce adet olmak erken ergenlik olarak kabul edilmektedir.
Erkek çocuklarında;9 yaşından önce başlaması erken ergenlik olarak kabul edilmektedir.

Zamanında Başlayan Her Ergenlik Normal mi?
Ergenlik erken başlamasa bile hızlı ilerleme gösterebilir.Özellikle kız çocuklarında 10,5 yaşından önce adet görme riski söz konusu ise hızlı ilerleyen ergenlikten bahsedilebilir. Böyle bir durumda da tedavi gündeme gelebilir.

Erken Ergenlik Tedavi Edilebilir mi?
Erken ergenlik tedavisi mümkün olan bir hastalıktır.Tedavi seçenekleri altta yatan ve erken ergenlik yapan nedene göre değişiklik gösterir.Özellikle erkek çocuklarda erken ergenlikle karşılaşıldığında altta yatan ciddi hastalıklarla karşılaşma ihtimali daha yüksektir.Bu nedenle ailelerin bu konuda hassas olmaları ve çocuk hekimlerinin de pubertal muayeneyi ihmal etmemeleri gerekir.

Erken Ergenlik Neden Önemlidir?
Erken ergenlik çocuklarda psikososyal sorunlara yol açabilir.Bunun yanında erken ergenlik, boy kısalığına neden olur.Çocukluk döneminde yaşıtlarından daha iri olan çocuklar, erişkin hayatta büyümelerini erken durdurmaları nedeniyle boy kısalığıyla karşı karşıya kalırlar.

Ergenlik Ne Zaman Biter?
Ergenliğin başladıktan sonra yaklaşık 2-4 yıl içinde tamamlanması gerekir.Erken ergenlik kadar gece kalmış veya duraklamış ve tamamlanmayan ergenlikte tehlikeli ve önemsenmesi gereken bir durumdur.

Gecikmiş Ergenlik
Ergenlik belirtilerinin kız çocuklarında 13 yaştır.Erkek çocuklarında ise 14 yaşında hiç başlamamış olmasıdır. Kızların 16 yaşına doldurmuş olmasına rağmen adet olmaması durumunda gecikmiş ergenlikten bahsedilir.

Dikkat Etmemiz Gerekenler
• Ergenlik, her çocukta kendi içinde farklı seyir gösterir.
• Bu nedenle, ergenlik süresi boyunca tüm çocukların aralıklı olarak izlenmesinin boy, kilo ölçümü ve pubertal muayenelerinin yapılması normalin dışındaki durumların tespiti için oldukça önemlidir.
• Erkekçocuklardaerken ergenliğe dikkat etmeliliz.
• Kız çocuklarda ise gecikmiş ergenlik durumlarında daha dikkatli olmalıyız.
• Hem erken ergenlik hem de gecikmiş ergenlik durumunda mutlaka çocuk endokrin danışımı yapılmalıdır.

Çocuk Endokrinolojisi yenidoğan döneminden 18 yaşına kadar olan yenidoğan, bebek, çocuk ve genç ergenlerin endokrinolojik sorunlarını inceleyen bilim dalının adıdır.