Büyüme Geriliği

Anne ve babaların en hassas olduğu konulardan biri olan büyüme geriliği, pek çok neden bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Beslenme yetersizliği, kronik rahatsızlıklar, hormon eksiklikleri, büyüme geriliğine neden olabileceği gibi ailede genetik bir rahatsızlık olması da bebeğin büyüme geriliği yaşama olasılığını arttırabilir.

1)Beslenme eksikliğinden kaynaklanan büyüme geriliği
Hayatımızın ilk beş altı yılında büyümeyi sağlayan en önemli faktör beslenmedir. Bebek, günlük ihtiyacı olan enerji ve proteini alamazsa, büyüme geriliği kaçınılmaz olur. Bu nedenle bebeğin beslenmesine her zaman ayrı bir özen gösterilmelidir. Bebeklerin yetersiz beslenmesindeki en önemli neden ise iştahsızlık veya yeme becerilerinin gelişememesidir. Her iki durumda da hekimden yardım alınmalı, bebeğin beslenmesi düzene sokulmalıdır. Aksi takdirde büyüme geriliği ile karşılaşma olasılığı yükselmektedir.

2)Sık tekrarlayan kronik hastalıkların neden olduğu büyüme geriliği
Eğer bebek, günlük besin ihtiyacını karşılayacak kadar yiyorsa fakat kilo artışı gözlemlenmiyorsa, kronik hastalıklardan şüphelenilir. Bebek ateşli hastalık geçirirse, sık sık ishal olursa veya ağır kalp, karaciğer veya böbrek hastalığına sahipse, büyüme geriliği görülme olasılığı artar. Çünkü bu hastalıklar, bebeğin besin ihtiyacını arttırır.

3)Emilim bozukluğundan kaynaklanan büyüme geriliği
Emilim bozukluğu olan bebek, ne kadar yeterli beslenirse beslensin büyüme geriliği yaşayabilir. Çünkü besin, bağırsaklar tarafından yeteri kadar emilmediğinden, bebeğin büyümesi olumsuz etkilenir. Emilim bozukluğuna neden olan hastalık araştırılmalı ve erkenden teşhis edilip tedavisine başlanmalıdır. Aksi takdirde bebeğin büyümesi olumsuz etkilenebilir.

4)Hormon eksikliğinin neden olduğu büyüme geriliği
Eğer çocuk yeterli besleniyor, emilim bozukluğu yok ve kronik bir hastalığa sahip değilse hormon düzeylerine bakılmalıdır. Hormonları tam üretilmeyen bir bebekte de büyüme geriliği görülebilir.

Bebeklerde Büyüme Geriliği Genetik Bir Miras mıdır?
Büyüme geriliği görülmesinde genetik etkiler çok yönlüdür. Bebeğin sahip olacağı gen, annesi, babası ve kardeşleriyle %50 yakınlık gösterir. Ailede boy kısalığı olan kişinin bebeğe yakınlığı arttıkça, büyüme geriliği görülme olasılığı da aynı oranda artmaktadır. Anne, baba ve kardeşten geçen genler, bebeğin büyümesinde önemli bir rol oynadığı için, anne ve babanın boyundan yararlanılarak bebeğin genetik yapısına göre ileride erişebileceği boy hesaplanabilir.

Büyüme Geriliği Belirtileri
Bebeklerde büyüme geriliğinin iki önemli bulgusu bulunmaktadır. Bunlar boy kısalığı ve yetesiz kilodur. Bebeğin kilosu ve boy uzunluğu belirli aralıklarla takip edilmedilir. Eğer yapılan takiplerde bir farklılık görünmüyor ve bebek diğer yapılan ölçümlerle aynı sonuçları alıyorsa, büyüme geriliğinden bahsedilebilir. Bu iki belirti her zaman aynı anda seyretmek durumunda değil. Sadece boy kısalığı olup kilo artışı görülebileceği gibi boy uzaması devam edip kilo artışı gözlemlenmeyebilir.

Büyüme Geriliği Tedavisi
Hekiminiz, öncelikle bebeğin ölçümlerini yapacak, anneden hastalığın öyküsünü dinleyecektir. Daha sonra fiziksel muayene ve laboratuvar testlerinden yararlanılacaktır. Eğer çocukta kronik bir rahatsızlık varsa, bu hastalığın kontrol altına alınması gerekmektedir. Büyüme geriliği yetersiz beslenmeden kaynaklanıyorsa, bebeğin beslenmesinde yeni düzenlemelere gidilecektir. Hormon eksikliğinden kaynaklanan bir büyüme geriliği söz konusuysa, eksik olan hormon takviye ile yerine koyularak büyüme geriliği tedavi edilebilir. Hormon eksikliğinden kaynaklanan büyüme geriliğinin tedavisi, diğer tedavilere göre daha başarılıdır. Sentetik büyüme hormonu, bebeğin/çocuğun cilt altına haftanın 5-6 günü enjekte edilir ve büyüme normal seyrine geldiğinde hekim kararı ile tedavi sonlandırılır.

Çocuk Endokrinolojisi yenidoğan döneminden 18 yaşına kadar olan yenidoğan, bebek, çocuk ve genç ergenlerin endokrinolojik sorunlarını inceleyen bilim dalının adıdır.